DSOGs Professorkollegium i gynækologi og obstetrik

Formand: Ulrik Kesmodel
Næstformand: Øjvind Lidegaard

Medlemmer:

Anja Pinborg Anja.bisgaard.pinborg@regionh.dk Rigshospitalet/KU

Ann Tabor Ann.tabor@regionh.dk Rigshospitalet/KU

Axel Forman Axel.forman@KI.AU.DK AUH/AU

Bent Ottesen Bent.ottesen@rh.regionh.dk Rigshospitalet/KU

Claus Høgdall claus.hogdall@regionh.dk Rigshospitalet/KU

Ellen Løkkegaard Ellen.christine.leth.loekkegaard@regionh.dk Hillerød

Erik Ernst Erik.ernst@skejby.rm.dk Horsens/AU

Jan Blaakær Jan.blaakaer@rsyd.dk OUH/SDU

Jens Fedder Jens.Fedder@rsyd.dk OUH/SDU

Jan Stener Jørgensen Jan.stener.joergensen@rsyd.dk OUH/SDU

Jette Led Jette.Led.Soerensen@regionh.dk Rigshospitalet/KU

Lone Krebs lone.krebs@regionh.dk Hvidovre Hospital/KU

Niels Uldbjerg Uldbjerg@KI.AU.DK AUH/AU

Olav Bjørn Petersen Olav.bennike.bjoern.petersen@regionh.dk Rigshospitalet/KU

Ole Bjarne Christiansen olbc@rn.dk Aalborg/AAU

Ole Mogensen omogensen@health.sdu.dk AUH/AU

Per Ovesen perovese@rm.dk AUH/AU

Peter Damm pdamm@dadlnet.dk Rigshospitalet/KU

Peter Humaidan peter.humaidan@viborg.rm.dk Skive/AU

Pernille Tine Jensen petije@rm.dk AUH/AU

Sven Skouby Sven.olaf.skouby@regionh.dk Herlev Hospital/KU

Ulla Breth Knudsen ullaknud@rm.dk Horsens/AU

Ulrik Schiøler Kesmodel u.kesmodel@rn.dk Aalborg/AAU

Vibeke Rasch vrasch@health.sdu.dk OUH/SDU

Øjvind Lidegaard lidegaard@dadlnet.dk Rigshospitalet/KU

Kommissorium for DSOGs professorkollegium

Ledelsesforum for DSOGs Professorkollegium i gynækologi og obstetrik (opdateret oktober 2018)

Ann Tabor Rigshospitalet/KU Ann.tabor@regionh.dk

Niels Uldbjerg AUH/AU Uldbjerg@KI.AU.DK

Pernille Tine Jensen OUH/SDU pernille.tine.jensen@rsyd.dk

Ulrik Schiøler Kesmodel Herlev Hospital/KU + SDU ulrik.schioeler.kesmodel@regionh.dk

Vibeke Rasch OUH/SDU vrasch@health.sdu.dk

Øjvind Lidegaard Rigshospitalet/KU lidegaard@dadlnet.dk

Styregruppe, Dansk konsortium for multicenterstudier inden for gynækologi og obstetrik
(opdateret december 2018)

Formand: Ulrik Kesmodel
Næstformand: Ellen Løkkegaard

Medlemmer:

Thomas Bergholt RH (Obstetrik)

Ole Bjarne Christiansen Aalborg (Reproduktion/benign gynækologi)

Helga Gimbel Roskilde (Urogynækologi)

Julie Glavind AUH (Obstetrik)

Jan Stener Jørgensen OUH (Obstetrik)

Ulrik Schiøler Kesmodel Herlev (Reproduktion/obstetrik)

Ulla Breth Knudsen Horsens (Reproduktion)

Ellen Løkkegaard Hillerød (Benign gynækologi/obstetrik)

Henriette Svarre Nielsen RH (Reproduktion/benign gynækologi)

Lars H Pedersen AUH (Føtalmedicin)

Kasper Pihl Hvidovre (Føtalmedicin)

Anja Pinborg RH (Reproduktion)

Kristina Renault RH (Obstetrik)

Kommissorium for Konsortiet for danske multicenterstudier indenfor gynækologi og obstetrisk